Kde jíst a pít v Karlíně

Kde jíst a pít v Karlíně

“Když jsme se sem před šesti lety přestěhovali, Karlín nebyl tak populární,” vzpomíná Standa Soukop, manažer vinárny Veltlin. “Každý říkal,” Karlín je úžasný “, ale to se neprojevilo v podnikání. První tři roky byly velmi, velmi obtížné. ”

Karlín (vysloveně “Karleen”) se nachází východně od turistických čtvrtí Starého města a Nového Města v centru Prahy. Vítkovský vrch vytváří přirozenou hranici na jihu, zatímco řeka Vltava vede po severním okraji.

Po rozsáhlých povodních téměř vymanil okolí v roce 2002, příliv nového vývoje postupně zřídil Karlín jako jednu z nejžádanějších oblastí, kde žít. Ulicemi lemovanými stromy, snadnými veřejnými dopravními spojmi a nepřítomností špinavých pijáků piva, které křičeli domů, přitahovaly rodiny a mladé profesionály.

Veltlin se svým vášnivým přístupem k přírodním bezobjemovým vínům z celé rakousko-uherské říše patřil mezi malé podniky, které pomáhají definovat nyní proslulou kulinářskou krajinu. Dalšími brzy inovátory byly její organické sousedy na Tea Mountain, kavárenské věhlasky a průkopníci pražské víkendové brunchové scény Můj Sálek Kávy a francouzská kuchyně s českým twistem z Krystal Bistro.

Karlínská kulinářská krajina se v červnu dále rozšiřovala otevřením Manifest Market. Tato open-air sbírka 27 přepravních kontejnerů – poblíž dálnice a hlavního autobusového nádraží v Praze – zajišťuje satelitní vtělení některých nejznámějších restauračních jmen Prahy. Správce digitálních médií Alexandra Siebenthalová popisuje prostor jako “dlouhodobý pop-up street-food a designový trh založený na místních konceptech, které vytvořily jakousi mezinárodní prostor v Praze”.

Tyto mezinárodní příchutě zahrnují argentinské steaky a empanády z Gran Fierro, barevné misky mořských plodů v havajském stylu a čerstvou zeleninu z poke Haus a vegetariánské jídlo z Etnosvět, abychom jmenovali jen několik. V dalším kroku k obvyklé pražské scéně je Manifest Market zcela bezhotovostní a přijímá pouze kreditní karty nebo aplikace pro digitální platby. Projekt je pod dohledem reSITE, místní nevládní organizace zaměřená na rozvoj měst a revitalizaci zanedbaných oblastí.

Reprezentované prostory se zdají být pro vnější okraje okolí. Kasárna Karlín, bývalá kasárna armády, se stala uměleckým akademickým prostorem, v červnu oslavila své výroční výročí. Na vnitřním nádvoří se nachází volejbalové hřiště, venkovní kino, rozhledna a socha ojedinělých oka a možnost návratu zimního stadionu. Vnitřní budovy jsou zastrčeny v kavárně, která byla dříve bazénem, ​​a garážové bary udržující návštěvníky mazané.

Pak je tu mírný outdoorový hangáruh Přístavu 18600, který je zastrčen za řady stromů a administrativních budov podél Vltavy. Skupina mladých obyvatel získala od města povolení, aby oblast před pěti lety využila, a to na základě jejich touhy požívat nedotčené přírodní krásy namísto pěstěných parků.

“Každý rok jsme přidali něco nového,” říká spoluzakladatel Jindřich Krippner. “Zvlášť rádi spolupracujeme s mladými architekty”. Výsledkem těchto partnerství byly venkovní stoly s wi-fi pro vzdálené pracovníky, hřiště pro rodiny s dětmi a hřiště na plážový volejbal a stánky s jídlem. Letní večery přinášejí živou hudbu a přednášku, ale respekt k sousedům znamená, že hluk se zastaví v 10:30.

V listopadu 2015 vstoupila Eska do čtvrti Karlín s vlastní pekárnou a restaurací u základny Vítkovského vrchu. Vůně čerstvého chleba láká návštěvníky do přízemí bývalého továrního prostoru, který nabízí lehčí jídelní oběd sendviče s otevřeným obkladem spárované se speciální kávou. Nahoře je atmosféra trochu zdokonalená, s jasnou, otevřenou kuchyní, která nabízí pokrmy s nabídkou více jídel moderní české kuchyně.

Okamžitý favorit získal status Michelin Bib Gourmand, ocenění pravděpodobně více v souladu s českou kulturou než touženou hvězdou, pro kombinaci vynikající kvality v potravinách s dobrou hodnotou. Podle marketingové manažery Sárky Hamanové přineslo mezinárodní uznání jen pozitivní výsledky. “Máme víc hostů, zejména mezinárodní, ale atmosféra se nezměnila. Jsme za to velmi vděční. ”

Přes Eska stojí nově přestavěný Forum Karlín, koncertní sál s kapacitou 3 000 míst, který přitahuje mezinárodní hudební akty a oblíbené místní. George Ezra a Bullet for My Valentine budou v příštích měsících milovat scénu spolu s programem tanečních vystoupení a symfonických holdů Michaela Jacksona a Metallicy.

Vcházející do srdce čtvrti se návštěvníci potká přes místní pekárnu Antonínovo pekařství, které v dubnu otevřelo své třetí pražské místo. “Pokaždé, když si vybereme oblast, máme zájem o historickou budovu s geniálním umístěním, abychom uspokojili místní sladký zub,” říká manažerka Kateřina Procházková. Travnaté náměstí Karlínského náměstí s nádherným výhledem na věže s dvojitými věžemi a růžovým oknem katedrály sv. Cyrila a Metoděje se zdá, že se vejde do zákona. “Karlín je pro nás výjimečný, protože pečujeme více sladkostí a prodáváme tam více kávy než v ostatních pekárnách,” dodává Procházková.

Karlínova přitažlivost se může soustředit na venkovní prostory, ale okolí je i nadále přitažlivé, i když v zimních měsících kratší. Obyvatelé jednoho z nejkrásnějších areálů v oblasti, Kavárna Kočičí, trpělivě čekají na pokles teploty, takže se mohou kroutit v okruhu návštěvníků, kteří popíjejí lattes celou zimu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *